Google Hummingbird Nedir ?

Google Hummingbird Nedir ?

Google Hummingbird Nedir ?

Hummingbird Googleın yeni arama algoritmasıdır. Zekası ve hızı ile bilinen Sinek kuşundan alan bu yeni algoritma ,kimilerine göre
2001 yılından bu yana yapılmış en büyük değişikliktir.Google önceki yıllarda Caffein adında bir algoritma değişikliğine gitmiş ,
Panda ve Penguen güncellemeler yaparak da site sahiplerinin çoğunun canını sıkmıştı.

Bu değişimlere uyum göstermek isteyen site sahipleri ,sanki google reklamlarına verdikleri ücretler yetmiyormuş gibi bir de Seo ve Backlinkler ile boğuşmuş; hatta profesyonel olarak destek almak için ek masraf etmişlerdi.

Hummingbird Neden Farklı ?

Google yakın gelecekte aramaların nasıl yapılacağını tahmin edip bu güncellemeyi herkesin beklediğinden
2 ay evvel gerçekleştirdi.Önce test edip sonuçlara bakarak Hummingbird ile yola devam etmeliyiz dedi.

Peki nereden çıktı şimdi bu? diyenleri duyar gibiyiz. Cevabını bulmak için son 1 yılda içinde çevremizdeki hayatta
olup bitenlere analizci bir gözle bakmalıyız. Günlük yaşamımızda teknoloji , iletişim teknolojisi ve bilgi teknolojisi olmuştu ama hiçbiri
son bir yıl içinde bu kadar küçülüp bir araya gelmemişti , internet bağlantı hızları, wireless alanlar, 3g hızları her kullanıcıyı tatmin edecek hıza zaten ulaşmıştı tek eksik olan ise akıllı telefon çılgınlığı idi.Sonuçta notebooklar , netbooklar hatta tabletler her ne kadar kullanışlı olsalar da örneğin araba kullanırken, otobüs beklerken ya da hayatımızı yaşadığımız mekanların çoğunda kullanması kolay olmuyordu.

Artık bilgiye ulaşmak için kimsenin sabrı ve zamanı yok. Kimse Otobüste ya da arabada netbookunu çantasından çıkarıp, kapağını açıp ,ekranın açılmasını beklemek istemiyor. Eski arama algoritmaları , anahtar kelime bazlı arama yaparken karşımıza çıkan sonuçlarda bazen bir o kadar aradığımızdan uzak hatta gülünç sonuçlar verebiliyordu ama artık akıllı ve zeki kuş Hummingbird var.

Hummingbird aradığımız kelimeleri değil ulaşmak istediğimiz bilgiyi bize hızlıca getirir. Kelime odaklı değil cevap odaklı sonuçlar verir. Humming birdün çıkış noktası sizin günlük hayatta kullandığınız en önemli öğrenme şeklidir.

Soru Sormak …

Kısacası artık araba kullanırken istediğimiz bilgiye ulaşmak için akıllı cihazlarınıza sadece soru sormanız yeterli olacak.
örneğin: “Bu akşam maç kaçta ?” gibi bir soruyu sorduğunuzda cihazlarınız bu algoritmayı kullanarak size saat 19.00da diyecek ve belki de bir sonraki güncellemeler ile yakın bir tarihte de arabanız konuşmaya dahil olup ” o saatte beni maç trafiğine sokma” diye sitem edecek :) ..neden olmasın.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir